fb telegram insta aparat تماشا نماشا

14 نکته ی مهم در خصوص عکاسی پرتره

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 5 مرداد 1399 در ساعت 17 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در این مقاله نکات بسیار مهم و توصیه های ضروری به منظور تهیه ی پرتره های خارق العاده را به شما آموزش می دهیم.

یک راهنمایی جامع و مفید عکاسی پرتره از ترفندها و تنظیمات دوربین تا تلاش برای ثابت نگه داشتن سوژه ی عکس می شود.بسیاری از عکاسان دوربین های DSLR و MIRRORLESS  خودرا تا ارتقا می دهند به هنگام تهیه ی عکس های پرتره خوانوادگی و دسته جمعی کنترل بیشتری بر عکس خود داشته باشند،اما در هر صورت تهیه ی یک عکس چشم نواز از چهره ی افراد چالش بر انگیز است.

برای شروع یک سری مبنای ابتدایی مانند دیافراگم،سرعت شاتر و انتخاب لنز را توضیح میدهیم و سپس با تکنیک های تمرکز و ترتیب عکس ها مقاله را ادامه می دهیم و سپس به شما نشان می دهیم که چگونه استفاده از نور طبیعی و رفلکتورها(بازتابنده ها) نتایج خارق العاده ای در عکس شما خواهد داشت.سپس بعضی از راهنمایی های عکاسی پرتره پیشرفته تر، مانند مزایای استفاده از فلشگها و دیگر لوازم جانبی در هنگام عکسبرداری را مورد بررسی قرار می دهیم.فرقی ندارد که  از دوستان خود و یا همراه خوانواده خود عکس میگیرید، ویا در استودیوی عکاسی و یا درفضای باز عکس میگیرید،در صورت توجه به توصیه های زیر می توانید عکاس پرتره ماهر و حرفه ای باشید.

1) چه زمانی از نور کمکی استفاده کنیم ؟

همانطور که در تصاویر می بینید،هنگامی که از نور معمولی برای عکاسی استفاده میکنید ممکن است نور کافی به سوژه ی عکس شما نرسد و سوژه ی عکس شما تاریک به نظر برسد. اضافه کردن  نورهای کمکی می تواند چهره ی عکس را برجسته تر نماید و اما در عین حال باعث درخشندگی بیش از حد پس زمینه شود اما این یک اتفاق عادی و طبیعی است. سیستم اندازه گیری دوربین شما نقش مهمی در تصویربرداری دارد.این سیستم تعیین کننده ی میزان نوری کمکی است که در عکس اضافه شود.عملکرد این سیستم بسیار هوشمندانه است اما دارای معایبی نیز می باشد.مشکل اصلی سیستم Multi-Zone metering  این است که دارای یک نور متوسط  مابین رنگ های سیاه و سفید است.البته اغلب این فرضیه ها نادرست است اما سیستم کنترل نور Metering  می تواند در محیط هایی که بسیار تاریک و یا بسیار روشن هستند بسیار مفید و کارآمد باشد.درهنگام عکسبرداری پرتره،شدت نور پوست ممکن دوربین شمارا در تشخیص نور کمکی دچار خطا و اشتباه کند.اگر بیشتر از چهره ی افراد عکس بگیرید و یا در عکس شما نقاط سفیدرنگ بیشتری وجود داشته باشد به این نکته پی خواهید برد که می توان لباس عروس در عکاسی عروس و داماد هارا بعنوان یک مثال عمده در این خصوص نام برد.با استفاده از کنترل های جبران نوردهی دوربین شما می توانید به سرعت آن را اصلاح کنید که در ادامه به آنها اشاره می نماییم.برای شروع کافیست دوربین را درجه ی نور کمکی 1+ تنظمی کنید تا نور چهره ی افراد را درخشنده تر کنید.عکس های خودرا بازنگری نموده تا ببینید آیا به نور بیشتری نیاز دارید یا خیر.اگر احساس کردید که به عکس های شما به نور بیشتری نیاز دارد درجه ی نور را زیاد کنید.

2) توصیه های مرتبط با دیافراگم عکس

لنزهای سریع برای عکاسی پرتره بسیار ایده آل هستند، همانطور که در تصویر سمت چپ مشاهده میکنید، دیافراگم f/1.4  در تصویر پس زمینه را به خوبی مات و تیره کرده است و در عین حال سوژه ی عکس را به خوبی در تصویر نمایان کرده است. در حالی که دیافراگم f / 13 فوکوس بیشتری را به روی پس زمینه قرار داده است. (تصویر سمت چپ با دیافراگم باز و تصویرسمت راست با دیفراگم بسته گرفته شده است.) هنگام عکسبرداری پرتره،بهتر است که یک دیافراگم بزرگ (حدود f/2.8 - f/5.6) را برای یک عمق کم  میدان تنظیم کنید.بنابراین پس زمینه ی عکس شما به خوبی مات و تیره می شود که در ظاهر عکس شما تاثیر بسزایی دارد. برای کنترل عمق دید میدان  در حالت اولویت دیافراگم (Aperture Priority Mode) عکسبرداری نمایید ; در این حالت دوربین شما سرعت شاتر را برای نورپردازی دقیق دوربین تنظیم میکند. متخصّصین لنزهای پرتره ترجیح می دهند تا از دیافراگم های بزرگتر مانند (f/2.8-f /5.6) برای ثبت تصاویر با عمق دید میدان کم استفاده کنند.بنابراین پس زمینه ی شما در تصویر کاملا مات می شود و ظاهر زیبایی پیدا می کند.

3) تنظیمات سرعت شاتر:

هنگام تنظیم سرعت شاتر،مهمترین عامل فاصله ی کانونی است ، در غیر این صورت عکس شما تار  میشود. به عنوان یک قاعده کلی، مطمئن شوید که سرعت شاتر شما بالاتر از فاصله کانونی موثر شما است. برای مثال، در 200 میلیمتر از سرعت شاتر 250/1 ثانیه یا سریعتر استفاده کنید. این بدان معنی است که  هنگامی که از لنزهای بزرگتر و عریض تر استفاده می کنید  با  سرعت شاتر پایین تر عکاسی کنید.مانند  سرعت شاتر 20/1 و عمق دید میدانی 18 میلی متر. در صورتی که سوژه ی عکس شما به سرعت در حال حرکت است، فراموش نکنید که از سیستم ضد لرزش دوربین استفاده کنید. در اکثر دوربین ها  سیستم ضد لرزش در اطراف سنسور تعبیه شده است اما در برخی دیگر این سیستم در اطرف لنز قرار دارد و مزایای استفاده از آنرا می توانید در قسمت نشان دهنده ی نما(viewfinder) مشاهده کنید. البته تمامی لنز ها این تکنولوژی را پشتیبانی نمی کنند اما اگر دوربین شما از این تکنولوژی بهره مند است سعی کنید از آن استفاده کنید.شما قادر خواهید بود با نگه داشتن دوربین به صورت دستی در سرعت شاتر پایین تر از حالت معمول عکسبرداری نمایید و همچنین نقاط تیره در عکس را نیز برطرف کنید.

 ممکن است افراد به هنگام پروسه ی عکسبرداری جابجا شوند،البته منظور از جابجایی پلک زدن و تغییر حالت چهره افراد نیست. و در عکس هیچ چیز بدتر از پلک زدن نصفه و خندیدن به جای لبند ملایم  نیست! برای جلوگیری از این مشکلات، و برای برطرف کردن  تار شدن عکس، شما باید از سرعت شاتر سریع استفاده کنید.به علاوه این قابلیت در عکس های تیز و جلوگیری از لرزش دوربین به شما کمک می کند؛ زیرا اغلب شما عکسبرداری پرتره را به صورت دستی انجام می دهید. در حالی که در حالت اولویت دیافراگم و نگه داشتن یک دیافراگم بزرگ، برای افزایش سرعت شاتر خود، فقط ISO خود را افزایش دهید (از ISO 100 تا ISO 400، se). در محیط های کم نور(چه فضاهای باز و بسته) ممکن است نیاز به افزایش ISO 1600،3200 ویا حتی 6400 داشته باشید.کمی پیشرفت در گرفتن عکس های واضح از یک عکس تار و نامفهموم و بلااستفاده خیلی بهتر است.

انتخاب لنز شما تاثیر زیادی بر عکس های پرتره شما دارد. برای پرتره با تاثیر بصری یک لنز با زاویه دید عریض تهیه نمایید. عکسبرداری از ارتفاع کم سوژه ی شمارا قد بلندتر جلوه می دهد. این یک روش عالی و هوشمندانه برای فریب دادن چشم و تغییر ظاهر افراد و اشیا است. با این حال، مراقب باشید که خیلی نزدیک نشوید، زیرا ممکن است برخی از حقه های شما را نمایان شود که به هیچ وجه دلچسب و زیبا نیست ! برای دراماتیک تر کردن عکس زاویه-عریض خود،سعی کنید زاویه ی دوربین را تغییر دهید.

به هنگام استفاده از تله فوتوی معمولی مثل 85 تا 105 میلی متر،مدل(سوژه ی عکس) در تصویر به صورت موضوع اصلی عکس باقی مانده  است.اما پس زمینه نقش مهم تری در پیام عکس ایفا می کند. دستور العمل های ذکر شده در بالا به صورت فوکوس و نمای دیگری از زیبایی عکس نمایان می گردد.همواره به اتفاقاتی که در پس زمینه ی شما رخ می دهد توجه داشته باشید.

یک لنز تله مانند یک f / 2.8 70-200mm یکی از بهترین ابزار برای ایجاد پرتره های خیره کننده است. در صورت فعال کردن زوم می توانید سوژه ی خودرا بیشتر در معرض دید قرار دهید.همچنین می توانید از پرت کردن حواس بیننده به وسیله ی زمینه و  پس زمینه جلوگیری نمایید.

6) ترکیب بندی خلاقانه در عکس

از انتخاب ترکیب بندی عکسهایتان به صورت یکنواخت و تکراری پرهیز نمایید.اکثر عکاسان از فاصله ی زیاد عکس میگیرند درحالیکه تصور میکنند این بهترین روش برای یا روش معقولی برای عکاسی است.برای پرکردن فریم و ترکیب بندی الهام بخش عکس خود از زوم استفاده کنید. قرار دادن سوژه خود در یک طرف قاب، با فضای دید گسترده، یک روش عالی برای عکاسی است، همانطور دیافراگم گسترده   ثبت یک تصویر با عمق کم عمق میدان را امکان پذیر می سازد.

7) ایجاد آرامش و فضای صمیمی

اگر مدل(سوژه ی عکس) شما احساس ناراحتی کرد،نتیجه عکس شما مطلوب نخوهد بود.قبل از شروع به عکاسی کمی با فردی که موضوع  عکس شماست مکالمه کنید و یا حتی با نوشیدن یک فنجان قهوه ایده های خودرا با او در میان بگذارید.به هنگام شروع عکاسی سعی کنید آنهارا هدایت و راهنمایی کرده و و ساکت و بی صدا عکس نگیرید نکنید.به آنها بگویید چه چیزی در نظر دارید و از آنها بخواهید چگونه در عکس ژست بگیرند. همچنین به خاطر داشته باشید که عکس هایی  که پشت اسکرین را نشان می دهد می تواند اعتماد به نفس  آنهارا را افزایش دهد.

8) استفاده از رفلکتور:

 

در تصویر سمت چپ از رفکتور استفاده نشده است و دورترین بخش از صورت که از پنجره دور است دارای سایه های عمیق تر است.در تصویر سمت راست از یک رفلکتور طلایی رنگ استفاده شده است که نور گرم و طلایی رنگی را به سمت عکس بازتاب می دهد اما در عکاسی در محیط های بسته غیرطبیعی به نظر می رسد.
یک روش سریع و مقرون به صرفه برای درخشان کردن و در عین حال حرفه ای نشان دادن پرتره ها،استفاده از رفلکتور است.با قرار دادن آنها در داخل فضای بسته مانند  اطراف پنجره ها و فضاهای باز می توانید نور را به عکس خود بازتاب داده و سایه های غیرضروری و اضافی را حذف نمایید.بسیاری از رفلکتورها دوطرفه و دارای یک پوشش قابل جدا شدن هستند.بنابراین می توانید بین رنگ های سفید،نقره ای یکی را برای پوشش رفلکتور خود انتخاب نمایید.از رفلکتورهای سفید به عنوان یک دیفیوزر کمکی برای ملایم سازی نورهای تند و مستقیم  منانند آفتاب نیز استفاده می شود.اگر  بودجه ی کافی برای خرید رفلکتور ندارید،میتوانید به راحتی با یک قسمت از یک کارتن سفید که با ورقه ی فویل آلومینیوم پوشانیده شده است یک رفلکتور نقره ای رنگ بسازید.

9) متمرکز کردن (فوکوس کردن) دوربین

وقتی از دیافراگم عریض استفاده می کنید،(به خصوص f / 2.8 به بالا) به طور چشمگیری عمق  دید میدان به طور چشمگیری کاهش می یابد،بنابراین فوکوس دوربین عامل بسیار مهمی است و بدون آن جزئیات در عکس شما وضوح لازم را نخواهند داشت. در عکس،بینی فرد ممکن است تیز باشد، اما چشم نرم است. در عکس های ترکیب بندی شده،به روی چشمان فوکوس کنید،در ترکیب بندی گسترده تر عکس ها به روی سر فوکوس کنید. برای  تمرکز دقیق تر، یک نقطه فوکوس اتوماتیک (AF) را به صورت دستی انتخاب کنید.

10) ژست سوژه

ژست سوژه،نحوه ایستادن،نحوه نگاه کردن به دوربین همگی تاثیر بسزایی در نتیجه ی عکس شما خواهد داشت. تغییر جزئی در مانند لبخند زدن و یا نزدن،می تواند کل احساس عکس را تغییر دهد.هنگام عکسبرداری، سعی بر کنید تا جای ممکن به روی عکس اصلاحات لازم را انجام دهید و آنهارا توسط نرم افزارهای کامپیوتری ویرایش کنید.همچنین می توانید سوژه ی عکس را به بالا،پایین واطراف عکس منتقل کنید تا نتایج بهتری بدست آورید. 

11) استفاده از فلاش در روزهای آفتابی

ممکن است استفاده از نور فلش در نور های آفتابی غیرعادی و عجیب بنظر برسد،اما در واقع این بهترین زمان برای استفاده از فلاش دوربین است! نو خورشید می تواند  مشکلات زیادی برای عکاسان پرتره نظیر سایه های تند بروی صورت،نور  بیش از حد و هایلایت های سوخته ایجاد کند.با کمی فلاش می توانید پرتره های خودرا زیباتر کنید تا دوربین شما نمایش متعادل تری را ارائه دهد.زیرا دوربین شما سوژه را نورانی و برجسته و همزمان  پس زمینه ی عکس را نیز نمایان و برجسته می کند.

12) یک فلاش گان ( فلاش رودوربینی یا اسپیدلایت ) اختصاصی تهیه کنید

 

 فلاش گان اختصاصی(که اغلب با نام  اسپیدلایت شناخته می شود) یک فلاش به مراتب قدرمند تر از فلاش دوربین است، که این به معنی یک نور درخشان تر است که به شما دیافراگم های کوچکتری می دهد در نتیجه عمق دید میدان شما افزایش می یابد ویا می توانید نور را بروی چند نفر بتابانید.شما همچنین کنترل بیشتری بر تنظیمات خود دارید و می توانید تغییر زاویه دوربین خورا را به سمت بالا و اطراف دهید تا نوررا به روی سقف و دیوارهارا بازتاب دهید.

13) با استفاده از ریموت کنترل از اسپیدلایت استفاده کنید

اسپیدلایت ها قابل جدا شدن هستند و می تواند از طریق کابل فلاش بزنند،با استفاده از ریموت کنترل از راه دور که به کفشک دوربین شما متصل است و بسیاری از سیستم های دوربین؛به شما امکان تریگر کردن اسپیدلایت های سازگار با فلاش ها داخلی دوربین را می دهد. عدم استفاده از فلاش دوربین می تواند نتایج متفاوتی داشته باشد، باعث می شود  با نور  خود  نتایج بسیار خیره کننده و حرفه ای بدست آورید.ما همچنین می توانید از دو فلاش برای یکپارچه سازی روشنایی استفاده کنید.می توانید با استفاده از تریگر ریموت فلاش بزنید و با بهترین عملکرد میتوانید از فلاش دوم هم استفاده کنید.

14) با نور فلاش هنرنمایی کنید

خودرا با اسپیدلایت،ریموت تریگرها،و دیفیوزرهای سایز مناسب مجهز کنید تا امکان استفاده از تنظیمات مختلف  و هوشمندانه نورپردازی برای شما میسر شود.نور خودرا از اطرف به سوژه ی خود بتابانید تا عکس های پرتره ی خودرا زیبا و چشمگیر جلوه دهید و با قرار دادن سوژه در نور آسمان و یا پس زمینه خلاقیت به خرج دهید.نور خود را در 2 مرحله به روی سوژه بتابانید تا یک پس زمینه ی جالب برای عکس خود ایجاد نمایید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()