fb telegram insta aparat تماشا نماشا

راهنمای خرید فون پرتابل

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 5 مرداد 1399 در ساعت 17 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پس زمینه ها یکی از حیاتی ترین و مهم ترین تجهیزات عکاسی در آتلیه ها و استودیوهای عکاسی هستند. هنگامی که یک سوژه مانند یک فرد و یا یک کالا را در روبروی یک بک گراند یکدست قرار می‌دهید می توانید تمرکز مخاطب را به سمت سوژه‌ی عکس خود جلب نمایید. درواقع هدف از نصب پس زمینه در استودیو برجسته کردن سوژه ی عکس می باشد. در ادامه ی این مقاله ابتدا پس زمینه های ایده آل برای عکاسی در سبک های مختلف را معرفی می نماییم و سپس به راهنمای خرید فون پرتابل می‌پردازیم.


پس زمینه های استودیویی که به بعنوان "فون" شناخته می شوند دارای انواع مختلفی هستند  که عبارتند از :

1- فون شطرنجی

فون شطرنجی(NON-WOVEN) از الیاف جدا از هم به وجود می آیند و در شکل های مختلف در کنار هم قرار گرفته و توسط وسایل دوخت مختلفی از جمله دستگاه سوزن،حرارت، ویا چسب های مخصوص به بکدیگر متصل می شوند و یک سطح کامل بصورت پارچه بوجود می آورند.
فون شطرنجی از یک پارچه ی بسیار مستحکم و با دوام ساخته شده است.فون های شطرنجی دارای تنوع رنگی گسترده ای از قبیل سفید،مشکی،سبز کروماکی،آبی،قرمز و... هستند.فون شطرنجی در صنایع پزشکی،ساختمان و راه سازی و کشاورزی نیز کاربرد گسترده ای دارد و  کاربرد آن تنها به صنف لوازم عکاسی محدود نمی شود.
این فون دارای ابعاد 5*3  و 3*2 می باشد.

2-فون مخمل

مخمل نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم تشکیل می شود. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولاً از جمله  پارچه‌های گران قیمت محسوب می‌شود؛ گرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینهٔ کمتری پیدا کرده‌است.
مخمل پارچه ای بسیار نرم و لطیف و قابل انعطاف می باشد.این پس زمینه برای عکاسی بسیار ایده آل است.در واقع این پارچه ترکیبی از فون شطرنجی و پارچه ی مخمل است.
ابتدا پودر مخمل به روی اسپان باند به صورت یکسان پاشیده  می شود و به روش مغناطیسی به آن جذب می شود.ساخت پرده فون مخمل عکاسی در خانه در صورت تهیه دستگاه های لازم و رعایت اصول ایمنی امکان پذیر است.
فون مخمل دارای تنوع رنگی گسترده ای همچون سفید،سبز،صورتی،آبی،مشکی،سفید،کروماکی سبز و... است.
این فون دارای ابعاد 5*3 و 3*2 می باشد.

3-فون پارچه ای

 فون پارچه ای یک پس زمینه ی ایده آل برای عکاسی تبلیغاتی از کالاها و محصولات می باشد.این پس زمینه در رنگ های سفید،مشکی،طوسی،سبز و.. موجود است و از نظر وزن و راحتی،نسبت به فون های سوزنی(مخمل و شطرنجی) برتر است اما از نظر دوام و استحکام کمی سست تر است و ممکن است در اثر برخورد با یک وسیله ی تیز پاره شود.این فون دارای ابعاد 4*3 می باشد.

4- فون کاغذی

فون های کاغذی از نظر محبوبیت در جایگاه پایین تری نسبت به فون های سوزنی و پارچه ای قرار دارند.اما این فون ها قابلیت ترسیم اشکال مختلفی از طبیعت،کوه ها،دریا و غیره را به روی خود دارند که به عکاسان اجازه‌ی خلاقیت گسترده ای می دهند.
فون های کاغذی دارای قیمتی بالاتر و مقاومتی پایین تر در مقایسه با فون های سوزنی هستند اما دارای رنگ های ساده ای همچون سفید،آبی،قهوه ای،زرشکی و... هستند که  به دلیل جذب بالای نور برای عکاسی پرتره بسیار ایده آل است.

5-فون پرتابل

این پس زمینه های دایره ای و بیضی شکل اغلب به منظور عکاسی در محیط های OUTDOOR طراحی می‌شوند. فون های پرتابل،پس زمینه‌هایی با قابلیت تا شدن هستند و دارای ابعاد مختلفی همچون   2*1.5 متر هستند و بعضی از مدل های آن دارای هفت رنگ مختلف می باشند.

همانطور که گفته شد،فون ها و پس زمینه ها دارای جنس و ابعاد مختلفی هستند که هرکدام برای سبک های مختلف عکاسی به کار می آیند.اما پس زمینه به تنهایی قابل استفاده نیستند و برای نگهداشتن آنها در پشت سر سوژه ی خود نیاز به یک پایه ی مناسب برای نگداری آن داریم.
پایه های نگهدارنده ی فون را به اصطلاح پایه فون پرتابل ویا پایه پرتابل می نامند که دارای مدل های مختلفی همچون 803،805،806 هستند که دارای جنس آلومینیومی و ارتفاع های مختلفی هستند که در زیر به برخی آنها اشاره و درباره ی آنها توضیح مختصری داده شده است :

پایه فون پرتابل 803

سه پایه نگهدارنده ی فون پرتابل 803 مناسب برای آتلیه ها و استودیوهای عکاسی می‌باشد وقابلیت پشتیبانی از فون های 3*2 متر رادارد.حداکثر ارتفاع پایه فون 2 متر و فاصله بین 2 پایه 3 متر می‌باشد.نصب و نگهداری فون بروی میله ی نگهدارنده صورت می‌گیرد. این پایه فون شامل 4 قطعه میله ی 75 سانتی متری که با اتصال به یکدیگر یک لوله ی 3 متری را تشکیل می دهند که جنس تشکیل دهنده آن آلیاژ آلومینیوم تقویت شده است.

 پایه فون پرتابل 805

سه پایه نگهدارنده ی فون پرتابل 805 مناسب برای آتلیه ها و استودیوهای عکاسی می‌باشد و فون‌هایی به ابعاد 3x5 متر و 2x3 متر در آن قابل نصب می ‌باشد. حداکثر ارتفاع پایه فون 2.4 متر می‌باشد. دهنه‌ ی این پایه فون 3 متر عرض دارد. این پایه فون پرتابل از 4 قطعه از جنس آلومینیوم تشکیل شده است. طول هر یک از این اتصالات 75 سانتی متر می‌باشد که در مجموع یک لوله به طول 3 متر را تشکیل می‌دهد.

پایه فون پرتابل 806

سه پایه نگهدارنده ی فون پرتابل 806 مناسب برای آتلیه ها و استودیوهای عکاسی می‌باشد و قابلیت پشتیبانی از فون های 5*3 و 3*2 متر را دارا می‌باشد. حداکثر ارتفاع پایه فون 2.8 متر می‌باشد. فاصله بین 2 پایه : 3 متر می‌تواند باشد.نصب و نگهداری فون بر روی میله ی نگهدارنده صورت می‌گیرد. پایه نگهدارنده ی فون پرتابل 806 شامل 4 قطعه میله ی 75 سانتی متری می‌باشد که با اتصال به یکدیگر یک لوله ی 3 متری را تشکیل می دهند. جنس تشکیل دهنده‌ی این پایه فون آلیاژ آلومینیوم تقویت شده می‌باشد.

نتیجه گیری :

پس زمینه های عکاسی برای برجسته کردن و جلب تمرکز بیننده به روی سوژه اصلی عکس استفاده می شوند. برای انتخاب پس زمینه ایده آل خود باید پارامترهایی نظیر فضای دراختیار عکاس،سبک مدنظر عکاسی وسبک نورپردازی استدیویی ویا خارج از استودیو را در نظر داشته باشیم.برای عکاسی پرتره و یادسته جمعی و خانوداگی در محیط استودیوی عکاسی، فون‌های شطرنجی،مخمل و کاغذی بسیار ایده آل هستند.

فون‌های پارچه ای و T شکل،برای عکاسی تبلیغاتی از غذاها،اسباب بازی‌ها،لوازم کوچک آشپزخانه و دیگرکالاها بسیار مناسب و ایده آل هستند.در صورتی که به عکاسی پرتره و یا با دوستان در محیط های OUTDOOR علاقه مند هستید،می توانید از فون های پرتابل استفاده نمایید و با تا کردن آنها به راحتی آنهارا در مسافت های طولانی حمل نمایید.

پس از انتخاب پس زمینه ی ایده آل و متناسب با سبک عکاسی خود باید آن را به روی یک نگهدارنده ی مطمئن و مستحکم قرار دهیم که این نگهدارنده ها دارای مدل های مختلف است که قابلیت پشتیبانی از فون هایی با ابعاد مختلف را دارند.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()